Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

הדרך לעצמאות עסקית

הדרך לעצמאות רצופה באתגרים בעיקר משום שמדובר בשינוי משמעותי בקריירה שמשפיע על שאר תחומי החיים. 

תשאלתי כמה בעלי עסקים שעשו את השינוי בשנים האחרונות ושאלתי כמה שאלות: 

מה היו השיקולים לפני הצעד, מול אילו אתגרים התמודדו ובכלל מהן הדעות הרווחות סביב המעבר?

  1. מה היו השיקולים שעמדו מאחורי הבחירה להיות עצמאי?

“הרגשתי שאם אצא לעצמאות אוכל להרוויח יותר ואוכל לפרוץ את תקרת הזכוכית”.

“רציתי להתוות דרך וליצור משהו שלי ובדרך שלי”.

“רציתי לעבוד בזמנים שנוחים לי וזאת בכדי לאזן בין הקריירה לחיים האישים, תוך ידיעה ברורה ששינוי כזה לא אומר שאעבוד פחות שעות”.

“ידעתי שאם אצא לעצמאות אוכל להביא את הכישורים והיכולות שלי לידי ביטוי”.

אם אני מסכמת את הקולות הללו, הם למעשה מבטאים בעיני את היתרונות בלהיות עצמאי:מיצוי, הגשמה, ביטוי, בנייה ואיזון.

  1. האתגרים שבדרך:

החששות של רוב העצמאיים שהיו בתחילת השינוי:מה אם זה לא יצליח, איך הסביבה תגיב, האם אני אסתדר מבחינה כלכלית והאם רמת החיים תרד?

חשוב לציין שכול הנשאלים ציינו שהשקפת העולם אותה ספגו בבית ההורים היוותה גורם משפיע :רתיעה מעצמאות כי אחד ההורים היה עצמאי: הם משתפים שחוו את העצמאות של הוריהם כאל משהו שהוא פחות יציב או להפך הורה עצמאי שהצליח בזכות היציאה לעצמאות ומכאן הדוגמא האישית היוותה תמריץ.

לאילו שבחרו לעשות את המעבר לעצמאות, כדאי לדעת שבדומה לכול שינוי, יש דרך אותה צריך לעבור:

בדרך זו, בחלק ניכר מהמקרים יהיו ויתורים במישור הכלכלי כמו: רכב צמוד מהעבודה, זכויות סוציאליות שהיו להם כשכירים כמו למשל: ימי חופש, מחלה ועוד, יתרה מזאת לוקח זמן עד שמרוויחים ולרוב גם נדרשת השקעה כספית.

האתגר המנטלי ביציאה לעצמאות: יזם פותח עסק בדרך כלל לאחר שמזהה שיש לו מוצר שהוא מאמין בו בכל ליבו, יש שם תשוקה ואפילו אולי שליחות אך לא תמיד הוא מגיע עם מיומנויות ניהול, זאת ועוד הוא גם רגיל להתנהל בזירה שונה לחלוטין והמשמעות הינה לקיחת מושכות על מיזם שאתה האחראי הבלעדי לתוצאותיו לטוב ולרע ולכן  אני מאמינה שהאתגר הוא האמונה במסוגלות של בעל העסק ובעיקר ברצון וביכולת שלו להתמיד. 

  1. תגובות הסביבה לשינוי:

תמיכת הסובבים מהווה פקטור משמעותי: תמיכה מבן או בת הזוג היא קריטית להצלחה ובכלל תמיכה משאר הסביבה הקרובה.

חלק מהנשאלים דיווחו כי חלק מהקולות היו:

“למה אתה צריך את זה”, “אתה לוקח סיכון”, “רב העסקים הקטנים נכשלים” כן, פתאום משמיעים בפנינו נתונים סטיסטים על אחוז העסקים קטנים שנכשלים ואחרי כמה זמן ונקנח במשפט השחוק: ” יש תחרות במשק ובטח תצטרך לרדוף אחרי לקוחות”. 

האתגר בעיני לדעת להקשיב לקולות, תאמינו או לא הם פונקציונליים רק כי הם שומרים עלינו עירנים ותורמים בכך שאם נבחר להקשיב ולצאת לפעולה, נראה שאפשר לנהל סיכונים.  

  1. מה גייסתם כדי להתגבר על האתגרים:

המכנה המשותף של אילו שעשו את המהלך ואף הצליחו היה האמונה,התשוקה ובחלק מהמקרים אף תחושת שליחות שליוותה אותם לאורך השינוי. 

אמונה היא מרכיב דומיננטי במתכון לשינוי וזאת בעיקר לאור העובדה שבשנים הראשונות עיקר העבודה הינה בשיווק העסק.

אפקט פיגמליון (נבואה המגשימה את עצמה) עובד פה בצורה מובהקת: איך תשווק מוצר או שירות אם אתה לא מאמין בלב שלם ופה בדיוק הפרדוקס כיוון שאך טבעי הוא הדבר שבתחילת שינוי תהיינה ספקות.

הספקות מתעוררים בעיקר במקרים בהם יש שינוי תפקיד ואז ההרגשה שהיתרון היחסי שהיה לך מבחינת ניסיון ומומחיות נלקח ממך וכעת הנך נדרש לבנות מיתוג מקצועי מחדש.

ישנם מקרים שהשינוי היה יותר טבעי, מהיר וללא חששות. מקרים אילו בדרך כלל הנם מקרים בהם אין שינוי בתפקיד, למשל: עורך דין שכיר שפותח משרד לעריכת דין.

  1. איך אפשר להקל על המעבר:

תכנון:  הדרך האפקטיבית בעיני היא פשוט לתכנן: להגדיר מהו הרעיון העסקי, מיהו קהל היעד, מהי תרומה ללקוח. לאחר מכן לחשוב על חזון העסק, כלומר איפה אתם רואים את העסק בעוד 5 שנים ולהכין תכנית עסקית תוך בחינת הכדאיות.

 ישנם שפוסחים על השלב הזה, מכמה סיבות:”רב התוכניות העסקיות לא מתממשות”, “דברים יכולים להשתנות וחשוב לזרום כדי לא לפספס כיוונים חדשים”.

אני חושבת שברובד הסמוי הסיבה להתנגדות נעוצה בפחד שמא התכנית לא תתממש.

החשיבות בהכנת תכניות בהקמת עסק היא בכך שתכניות אלו מהוות מצפן שמכוון, ממקד ומזכיר את היעד אליו ברצונך להגיע.

עוגן כלכלי: כאמור, המעבר לעצמאות מערער את היציבות הכלכלית ולכן חשוב להיערך לכך וזאת לאור העובדה שבהקמת עסק עצמאי נדרש מהבעלים, יצירתיות, שקט וביטחון בכדי להיות מרוכזים בבנייה, בפיתוח, בשיווק וכיוצא בזה. 

החשש מפגיעה ברווחה הכלכלית בהחלט עלול לפגוע בפוקוס הנדרש ולכן ההיערכות יכולה להיות: להתחיל במקביל לעבודה כשכירים, לחסוך כסף ואז לעשות את הצעדו ולחשוב על משקיעים וכיוצא בזה.

במקביל יזמים בתחילת הדרך יכולים לנהל סיכונים על ידי בניית תכנית עסקית ולקיחת ליווי עסקי. 

גיוס תמיכה מהסביבה: רוב האנשים ששוחחתי איתם העידו שהיו חלק מסביבתם הקרובה שלא תמכה בצעד וכפי שציינתי, ספקנות מצד הסביבה עלולה להוות מצד אחד רועץ ומצד שני יכולה גם להוות גורם מאתגר. 

המחשבה שהנה אני יוכיח לכולם ולעצמי שאני יכול , מהווה תמריץ שבעיני יכול רק ליצור המון תנועה.

הדרך בעיני לרתום את הסביבה הקרובה היא לשתף בתחושת השליחות ובתשוקה וגם לזהות שלפעמים העדר התמיכה נובע מחששות של הסביבה עצמה מפני שינוי כזה בחייהם ויכול להיות שהם משקפים פחדים שלהם.

אני סבורה שכול אדם בהסתכלות על הקריירה שלו צריך לשאול את עצמו: מה חשוב לי להשיג מבחינה מקצועית. האם בחרתי את התחום שבו אני עוסק, האם אני אוהב את מה שאני עושה ובפרט האם באמת בחרתי את מסגרת העבודה וזאת משום שהרבה פעמים אנחנו נשארים באזור הנוחות, מחויבים לפרדיגמות מהם באנו מהבית ומושפעים מהסביבה ומהשגרה היומיומית.

השאירו תגובה